همیشه یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های مردم در ساخت‌وساز منزل مسکونی، نمای ظاهری آن است. چرا که ظاهری مجلل اقامت در آنجا را بسیار دلپذیرتر می‌کند. این روزها نمای چوبی در منازل طرف‌داران بسیاری پیدا کرده است؛ چرا که امکان دیزاین با نمایی کلاسیک و مدرن را به شما می‌دهد. اما در زمینه سؤالات مهمی مانند اینکه قیمت اجرای نماد چوب ترمو,ود چقدر است؟ یا نحوه نصب آن چگونه است و مواردی نظیر اینها پیش می‌آید. شما می‌توانید با مطالعه مطالب زیر پاسخ این سؤالات را به دست آورید.

منظور از چوب ترمووود چیست؟

چوب از متریال‌های پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی است که از گذشته تا کنون استفاده می‌شود. چوب ترمووود را می‌توان از درختان مختلفی تهیه کرد؛ اما به طور معمول از مغز  درخت کاج (قسمت میانی) برای این امر استفاده می‌شود. پس از انتقال این چوب به کارخانه، کارگاه یا غیره، توسط فرایندهای خاصی گرمادهی می‌شود. در نتیجه چنین کاری، چوب ترموود در برابر نور خورشید، فرسایش، باران، رطوبت، جانوران و غیره مقاوم می‌شود. در این فرایند زنجیره سلولزی یا قندی درون‌چوب تجزیه شده که از حمله حشرات به آن در امان خواهد بود. توجه داشته باشید که در فرایند آماده‌سازی این چوب هیچ‌گونه ماده شیمیایی اضافه نمی‌شود، به همین دلیل این محصول کاملاً با محیط‌زیست سازگار است. ترموود را برای قسمت‌های درونی ساختمان نیز می‌توانید استفاده کنید.

نحوه نصب چوب ترمووود

برای نصب چوب ترموود دو روش وجود دارد. در روش قدیمی که احتمالاً با آن آشنایی دارید، جهت اتصال چوب به پایه‌، ستون یا دیوار از میخ و چکش استفاده می‌شد. این روش همیشه با معضلاتی نظیر ضرب‌خوردگی چوب یا شکافتن آن همراه بود. به همین دلیل برای نصب آن حتماً باید از شخصی باتجربه کمک می‌گرفتید. اما در روش جدید اتصالات با استفاده از دستگاه پرچ‌کن برقی یا دستی انجام می‌شود. فاصله پیچ یا پرچ‌های بکار رفته باید 50 سانتی متر باشد.

مشاهده کنید چوب ترموود چیست؟

روش‌های زیرسازی در اجرای ترمووود

نکته حائز اهمیت دیگر زیرسازی است، یک زیرسازی اصولی علاوه بر نصب راحت‌تر موجب پایداری بیشتر سازه خواهد شد. این کار به دو روش انجام می‌شود که در مطالب زیر به آن اشاره شده است.

  1. زیر سازی فلزی

در این روش از قوطی‌های فلزی استفاده می‌شود و یکی از معایب آن، زنگ‌زدن سریع آهن است که بهتر است قبل از انجام کار با یکی از روش‌های سندبلاست، اپوکسی یا رنگ‌زدن نسبت به عایق کردن آن اقدام کنید. تاحدامکان سعی کنید که زیرسازی فلزی سبکی را طراحی نمایید.

اگر قصد استفاده از چوب ترموود در نمای ساختمانتان را دارید بهتر است شاسی‌کشی را هم‌جهت با ترموود و در خلاف جهت زیرسازی انجام دهید. فاصله درونی این شبکه باید 50 سانتی‌متر باشد. توجه داشته باشید زیر سازی فلزی برای کف مناسب‌تر است. همچنین فاصله شبکه ایجاد شده باید به 40 سانتی‌متر کاهش یابد.

در این روش علاوه بر قوطی‌های فلزی، از چوب نیز استفاده می‌شود. این کار جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به ترموود به دلیل تغییر شکل زیرسازی، انقباض و یا انبساط آن است. جالب است بدانید که ضریب انبساط چوب و فلز با یکدیگر تفاوت دارد. به همین دلیل متصل‌کردن زیرساخت چوبی به فلز، آسیب‌پذیری آن را کمتر می‌کند.

این مدل زیرسازی عمود بر ترموود انجام می‌شود. زیرساخت ترموودی که از کاج برگ سوزنی تهیه شده باید بتواند 10 کیلوگرم بر متر‌مربع و زیر ساخت ترموود تهیه شده از کاج برگ ‌پهن باید 20 کیلوگرم بر مترمربع را تحمل کند؛ بنابراین بهتر است از چوب روسی که مقاومت بالایی دارد برای زیرسازی استفاده شود. توجه داشته باشید که برخی از افراد برای زیرسازی ترموود از چوب استفاده می‌کنند که در صورت استفاده از نما باید فاصله 50 سانتی‌متری و برای کف فاصله 40 سانتی‌متری داشته باشد.

  • زیر سازی سیمانی

در این روش باید لایه‌ای سیمانی با ضخامت 3 سانتی متر بر بر روی بلوک یا اجر قرار بگیرد. برای این کار از یک فرد با تجربه استفاده کنید؛ چرا که تراز نبودن سطح سیمان موجب تراز نبودن ترموود خواهد شد. از مزیت های این روش می‌توان به سرعت اماده سازی بالای آن اشاره کرد. توجه داشته باشید که سیمان در درازمدت تغییره شکل می‌دهد. بنابراین در صورت استفاده از سیمان در کف سازه، پس از مدتی شاهد فرورفتگی سیمان و خراب شدن ترموود می‌شوید. 

نکات مهم در زمینه نصب ترموود

زیرسازی ترموود زمانی انجام می‌شود که سازه یا ساختمان تقریباً کامل شده باشد. زیرسازی کامپوزیت با زیرسازی ترموود تفاوت دارد، به همین دلیل نمی‌توانید از این روش برای زیرسازی ترموود استفاده کنید. برای زیر سازی سیمانی از رول‌پلاک و پیچ‌های گالوانیزه یا استیل 6 سانتی‌متری استفاده نمایید. برای زیرسازی سیمانی، پیچ گالوانیزه یا استیل کفایت می‌کند و نیازی به استفاده از رول‌پلاک نیست.

هنگام حمل‌ونقل الوارهای چوبی مراقب باشید تا چوب‌های ترموود آسیب نبیند. در هنگام تخلیه چوب ترمووود را در مکانی صاف بگذارید، چرا که در فواصل زمانی طولانی باعث خمیدگی پروفیل خواهد شد. اگر برای نمای کارتان به‌غیراز ترموود از مصالح دیگری نیز استفاده می‌کنید، باید ابتدا نصب ترموود را به انتها برسانید. برای دوام بیشتر توصیه می‌شود ترموود را با رنگ محافظ آن بپوشانید.

قیمت اجرای چوب ترموود

قیمت و هزینه ای که برای نصب و اجرای چوب ترموود در نظر گرفته می‌شود با توجه به پارامترهایی متفاوت است و نمی‌توان نرخ دقیقی را برای این کار تعیین نمود. از جمله عواملی که بر روی قیمت اجرای چوب ترموود تاثیرگذار است شامل موقعیت مکانی پروژه، نوع زیرسازی، متراژ چوب، اجرت نصب ترموود و غیره می‌باشد. ضمنا نوع چوبی که برای ساخت ترموود استفاده شده است بر روی هزینه قیمت نصب ترموود تاثیرگذار هستند. برای اطلاع دقیق از هزینه نصب ترموود می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت دکوآراد تماس بگیرید.

جمع‌بندی

چوب ترموود به دلیل فرایند آماده‌سازی مخصوص، مقاومت زیادی داشته و تا سالیان طولانی ماندگار خواهد بود. به‌علاوه به دلیل همین فرایند آماده‌سازی، حشرات موجود در چوب کشته می‌شوند. با استفاده از این چوب در نما یا محیط داخلی ساختمان، ظاهر شکیل‌تری به منزل خود می‌دهید. مجموعه ما با نام تجاری دکوآراد علاوه بر اجرای چوب ترموود در زمینه ساخت و اجرای انواع کاغذ دیواری، دکوراسیون خانه، درب‌های اتاقی و غیره فعالیت می‌کند. ما پیش از اقدام به شما ایده و مشاوره‌ای کاملا رایگان و حرفه‌ای را ارائه می‌دهیم تا راحت‌تر بتوانید تصمیم‌گیری نمایید.

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *